با توجه به اهمیت پرورش بوقلمون گوشتی در بیست روز اول، سوپر استارتر ویژه بوقلمون گوشتی  به صورت پلت و کرامبل از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت و براساس نیازمندی­های نژاد هیبرید، نیکولاس، برنز و بیوتی فرموله و تولید می­گردد.

به این منظور کلیه ویتامین­ها، مینرال­ ها و اسید­های آمینه براساس آخرین راهنمای تغذیه نژاد­های فوق تنظیم می­گردند تا ضمن کسب بهترین نتایج، سلامتی و ایمنی گله در بالاترین حد ممکن تامین شده و یکنواختی مناسب در گله ایجاد گردد.

 

 

نکته: مصرف استارویت بوقلمون حداقل تا 20 روزگی به میزان 880 گرم برای گله های مخلوط و 950 گرم برای گله های نر می باشد.

یکی از مهم ترین عوامل در شروع پرورش بوقلمون استفاده از جوجه های با کیفیت مطلوب و تغذیه آغازین آن ها است. استفاده از جوجه  های بی کیفیت، مشکلات بسیاری را در حین دوره پرورش سبب می شود. و عملکرد پرورشی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین از آنجایی که جوجه  ها از لحاظ سلامت، میزان ماندگاری و توانایی رشد یکسان نیستند انتخاب و تهیه جوجه بوقلمون، باکیفیت مطلوب و توانایی رشد مناسب باعث موفقیت در کل دوره پرورش خواهدگردید. باید توجه داشت آغاز مناسب دوره پرورش، پایان موفقیت آمیزی را به دنبال خواهد داشت. با توجه به بالاتر بودن قیمت جوجه یک روزه بوقلمون نسبت به مرغ درصد ماندگاری جوجه برای پرورش دهنده حائز اهمیت است.در این خصوص توجه به تغذیه 21 روز اول در پرورش جوجه های گوشتی بوقلمون یکی از کلید های موفقیت در این حرفه است. متاسفانه در بیشتر واحد های پرورش بوقلمون از میکسر عمودی برای تولید خوراک آردی استفاده می شود. به یاد داشته باشیم که در هرتن خوراک 5 کیلو گرم مکمل افزوده می شود که حاوی فقط1.6 گرم ویتامین B12 و 450 گرم سولفات منگنز است. همین مورد در خصوص ویتامین¬ها و مواد معدنی دیگر و نیز آنزیم  ها مطرح است. پس سوال اساسی این است که آیا میکسر عمودی قابلیت تولید یک مخلوط یکنواخت را دارد (آیا میتوان با آن 1.6 گرم ویتامین B12 را به طور یکنواخت با همان یکنواختی مواد دیگر مخلوط کرد)؟ بررسی  های فنی نشان داده که میکسر های عمودی در بهترین حالت ساخت و عملکرد به ضریب تغییرات (CV 9 ) در خوراک می رسند که برای جوجه یک روزه کاملا نامناسب است.
توجه به این نکته که مصرف خوراک جوجه در روز های اول کمتر از 20 گرم در روز است اهمیت یکنواختی میکس (Mixing Uniformity ) را چندین برابر می کند. در این شرایط یک خوراک نا همگن می تواند آسیب  های جبران ناپذیری به سلامتی و رشد جوجه وارد کند. به طوری که در برخی تحقیقات به اثبات رسیده است یکنواختی پائین خوراک غیر از لطمه به رشد می تواند تلفات چند درصدی در گله را ایجاد کند. به این منظور این مجموعه با در نظر گرفتن آخرین تغییرات راهنمای تغذیه نژاد های سریع الرشد اقدام به تولید سوپر استارتر ویژه جوجه گوشتی نمود. فرمولاسیون سوپر استارترتهران طیور بر اساس آخرین یافته  های علمی روز و بر اساس اطلاعات تخصصی تغذیه نژاد های بوقلمون گوشتی صورت گرفته و بهترین منابع مواد اولیه شامل مولتی آنزیم کامل، آنزیم فیتاز، پری بيوتیک، اسیدیفایر، مکمل ویژه نژاد، منابع ارگانیک، عناصر ضروری، توکسین بایندر، کولین و سایر منابع با کیفیت در تولید آن بکار رفته است.
آنچه در فرمولاسیون و تولید سوپر استارترتهران طیور مد نظر قرار گرفته عبارت است از:
1- تامین ویتامین  ها و مینرال  های مورد نیاز مطابق با استاندارد نژاد های گوشتی بوقلمون
2- استفاده از سطوح بالای ویتامین  هایA ،E،C و سلنیم جهت تقویت سیستم ایمنی
3- استفاده از اسیدیفایر طیور برای پیشگیری از مشکلات روده ای
اهداف تولید این سوپر استارترعبارتند از:
1- شروع مصرف خوراک از ساعت اول پرورش و افزودن هرچه بیشتر مصرف خوراک طی روز های اول دوره
2- تامین نیاز غذایی جوجه  های گوشتی بوقلمون یک روزه در بهترین سطح با استفاده از مرغوبترین منابع
3- کمک به تقویت سیستم ایمنی وافزایش مقاومت جوجه
4- کمک به رشد وتکامل دستگاه گوارش و تثبیت فلور میکروبی آن
5- افزایش یکنواختی گله و کاهش تلفات

آنالیز استارویت با احتساب مواد مغذی آزاد شده از عملکرد آنزیم های موجود در خوراک  

واحد

استارتر بوقلمون گوشتی

ماده مغذی

 (کیلوگرم/کیلوکالری)

2750

انرژی قابل سوخت و ساز

درصد

26/5

پروتئین خام

درصد

1/72

لیزین

درصد

1/09

متیونین + سیستئین

درصد

1/1

ترئونین

درصد

0/15

سدیم

درصد

0/24

کلر

درصد

1/17

پتاسیم

درصد

1/36

کلسیم

درصد

0/66

فسفر قابل دسترس

درصد

3/9

فیبر خام

درصد

3/2

چربی

درصد

1/4

لینولئیک اسید

ویتامین ها و مینرال های افزوده شده در هر کیلوگرم استارویت 

ماده مغذی

بوقلمون گوشتی

واحد

 ویتامینA

13000

IU

 ویتامینD3

5000

IU

 ویتامینE

100

IU

 ویتامینK

4/2

mg

 تیامین B1

4/2

mg

 ریبوفلاوین B2

10/6

mg

اسید نیکوتنیک

80

mg

اسید پنتوتنیک

25

mg

 پیریدوکسین B6

7/4

mg

بیوتین

0/3

mg

اسید فولیک B9

4/2

mg

 ویتامین B12

0/03

mg

کولین

1700

mg

  

ماده مغذی

بوقلمون گوشتی

واحد

مس

18

mg

ید

1/41

mg

آهن

22/5

mg

منگنز

135

mg

سلنیم

0/45

mg

روی

124

mg